خانه » آموزش » نشریه سروین (شماره یک )

نشریه سروین (شماره یک )

نشریه سروین (شماره یک )

معرفی نشریه سروین:

 

نشریه سروین
صدای دانشجویان معماری ، شهرسازی و مرمت
گروه معماری ساویس در راستای آموزش صحیح معماری نشریه سروین را که توسط اتحادیه انجمن های علمی معماری ، مرمت و شهرسازی کشور منتشر می شود در اختیار عموم دانشجویان و مهندسین قرار می دهد

 

 

هزینه یک جلد نشریه همراه با ارسال  پستی آن ۱۱۰۰۰ تومان میباشد که از لینک زیر میتوانید اقدام به خرید نمایید :

11,000 RIAL – خرید پستی

 

در ادامه توضیحاتی در رابطه با این نشریه ذکر شده است

???

در روزگاری که قریب‌به‌اتفاق مجله‌های رنگارنگ معماری و شهرسازی در کار بازتولید ابتذال و بزک‌کردن معماری و شهرهای ما لابه‌لای تبلیغ‌های چند ده میلیونی روی کاغذهای گلاسه هستند، نشریه‌ای که قرار است «صدای دانشجویان معماری، شهرسازی و مرمت» باشد، چه باید کند؟

این سؤال را نه فقط از خودمان که از شما نیز می‌پرسیم؛ همهٔ شمایی که چون ما در دانشگاهْ معماری، شهرسازی یا مرمت خوانده‌اید و از نزدیک با وضعیت دانشکده‌های معماری و شهرسازی آشنایید. همهٔ شمایی که باید ابتدا «کانسپت» بکشید تا «فرمی» را خلق کنید که تقریباً هیچ‌گاه مجال اجرا پیدا نخواهد کرد؛ همهٔ شمایی که روزگارتان را به ماژیک و راندو می‌گذرانید و چند جمله به ترسیم‌هایتان الصاق می‌کنید تا ثابت کنید طرحتان برآمده از منطق و اندیشه است؛ همهٔ شمایی که هنوز برایتان این سؤال وجود دارد که چرا با وجود صدها دانشکدهٔ معماری و شهرسازی در کشور و حضور فزایندهٔ معمارانِ «همه‌فن‌حریف، هنرمند و مهندس» که قادرند با ذهن افسونگر خود کار جهان را دگرسان کنند، هنوز رغبت نمی‌کنید که نگاهی به ساختمان‌های گوشه و کنارتان بیندازید؛ همهٔ شمایی که نه خشکی و عقیم‌بودگی مجله‌های علمی-پژوهشی را می‌پسندید و نه آلبوم‌های عکسی که به‌نام «ژورنال تخصصی معماری و شهرسازی» در ایران منتشر می‌شوند؛ همهٔ شمایی که می‌خواهید کاری کنید امّا نمی‌توانید چون مجالی نمی‌یابید؛ همهٔ شمایی که از بزرگان حدیث مکرّر «ما چه خوب بودیم و چه بد شدیم» شنیده‌اید امّا هیچ‌گاه نتوانسته‌اید از آنان بپرسید که چرا هیچ نکرده‌اند تا وضع را اندکی بهبود ببخشند؛ و همهٔ شمایی که می‌خواهید دمی از قیل‌وقال «کرکسیون» و «دِسَن» و «رندر» بیاسایید، جایی حرف‌هایتان را به‌گوش مخاطبانتان برسانید و بر ذهن و فکر دیگران اثر بگذارید.

سروین جایی برای شماست؛ شمایی که از یک «ژورنال معماری و شهرسازی» چیزی بیش از آلبوم عکس بودن را انتظار دارید و تمام حرف‌هایتان در کلیشه های رایج به اصطلاح پژوهشی نمی‌گنجد. سروین در کار بزک و چاپ عکس‌های زیبا از پروژه‌های چشم‌نوازی نیست که در کوچه و خیابان به‌زحمت یافت می‌شوند؛ جایی برای انتشار مقاله‌های پرطمطراق امّا کم‌تأثیر علمی-پژوهشی هم نیست. سروین می‌خواهد صدای همهٔ شما باشد، می‌خواهد آگاهی دانشجویان را فریاد کند و بدل به رسانه‌ای اندیشه‌ورز برای بازتاب نظر دانشجویان معماری و شهرسازی و مرمت در ایران شود.

ما می‌خواهیم اندیشیدن را، آگاه کردن را، آگاه شدن را، و گفت‌و‌گو را تمرین کنیم.

در سروین چه می‌خوانید؟‌

ساختار فعلی سروین سه پارهٔ اصلی دارد. پاره‌ای از آن بر «نقد» متمرکز است؛ و ما بر این عقیده‌ایم که راه پویا بودن یک رسانه نقادانه اندیشیدن آن است، به‌خصوص اگر آن رسانه رسانه‌ای به نمایندگی از دانشجویان باشد: اگر قرار نباشد دانشجویان معماری و شهرسازی و مرمت نقد کنند پس که باید چنین کند؟ بنابراین، تلاش کرده‌ایم تا با تعریف بخش نقد خلاء فعلی را در حدّ وسع خودمان اندکی پوشش دهیم. پارهٔ دوم سروین «پروندهٔ ویژه» است؛ پرونده‌ای که معمولاً متمرکز بر موضوعی نظری یا تاریخی در حیطهٔ معماری و شهر است. در این بخش تلاش کرده‌ایم که به این بهانه تمرینی برای پرداختن به تئوری معماری به معنای عام آن داشته باشیم. بخش سوم سروین نیز بازتاب آن ‌چیزی است که در دانشگاه‌ها می‌گذرد: فعالیت‌ها، رویدادها و حتّی مشکلات دانشجویان معماری، شهرسازی و مرمت در ایران. علاوه بر این سه بخش، ما پذیرای یادداشت‌ها، نقدها، گزارش‌ها، مقالات و دیگر مطالب آزاد ارسالی شما هستیم.

امیدواریم سروین عرصه‌ای پوینده و مداوم باشد؛ رسانه‌ای که تبدیل به صدای قدرت‌مند، رسا، نقادانه و دانش‌ورزانهٔ دانشجویان دغدغه‌مند معماری، شهرسازی و مرمت ایران شود. ما آمده‌ایم که چنین کنیم، امّا جز با یاری و همراهی شما نمی‌توانیم راهی بپوییم. همراه ما باشید.

 

 

نشریه‌ای که قرار است صدای دانشجویان معماری، مرمت و شهرسازی ایران باشد در بی‌صدایی معماری و سکوت شهر.
با همه رنج‌ها و سختی‌ها که هر نشریه آن هم از جنس دانشجویی، پیش رو دارد، نخستین زمزمه‌های این صدا، زیبا به گوش رسید.
بودن دوستانی از قشر دانشجو، هر نبود و کمبود را در این راه کمرنگ کرده است و آینده را روشن.
و امروز سروین روزنه‌ای است به امید برای دانشجویان؛ امید به شنیده شدن صداشان، امید به پیگیری خواسته‌هاشان و امید به تحقق آرمان‌هاشان.
#سروین_صدای_دانشجویان_معماری_مرمت_و_شهرسازی_ایران

 

11,000 RIAL – خرید پستی

همچنین ببینید

اهمیت کنترل کيفيت در سازه های صنعتی و مسکونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *