خانه » معماری » معرفی معماران » فیلیپ جانسون

فیلیپ جانسون

فیلیپ جانسون

11

فیلیپ جانسون ( ۸ جولای ۱۹۰۶- ۲۵ ژانویه ۲۰۰۵) بیش از ۵۰ سال، یکی از موثرترین شخصیتها در طراحی و معماری امریکا بود.

 

بعد ازاتمام تحصیلات با در جه دکتری از{دانشگاه} هاروارد در سال ۱۹۳۰، جانسون پایه گذار و مدیر بخش طراحی و معماری موزه هنر مدرن در نیویورک، اولین برنامه مرتبط با موزه در ایالات متحده امریکا که به مطالعه و کاوش معماری به عنوان یک هنرمی پرداخت، شد. در طول اولین دوره تصدی این مقام – وی ریاست این بخش را بین سالهای ۱۹۳۶-۱۹۳۰ و مجددا از سال ۱۹۵۴- ۱۹۴۶ بر عهده داشت – او و مورخ معماری Henry-Russell Hitchcock نمایشگاه تخصصی شان را به نام “سبک بین الملل” عرضه کردند

این تلاش درسال ۱۹۳۲، که یک سبک معماری قلمداد گردید، توسط استادان اروپایی چون.

Mies van der Rohe و Le Corbusier

اعمال شد، {وبرای} یک نسل از معماران امریکایی جهت رویکردی انقلابی به طراحی

 

مطرح گردید. این سبک بر اساس کاربرد مصالح مدرن همچون شیشه و فولاد و تاکید بر کاربرد و ساختار بیش ازدکوراسیون تزئینی شناخته شد.

جانسون درسن ۳۴ سالگی برای مطالعه معماری به هاروارد بازگشت، و بعد از خدمت سربازی، کار متمایزش را به عنوان یک معمار با تجربه آغاز کرد.علاوه برترویج تئوری سبک بین الملل، جانسون با ساخت چندین بنای یادبود مهم، شامل ساختمان Seagram ( در یک همکاری با Mies van der Rohe) و خانه شیشه ای مشهور خودش(۱۹۴۹)، یک اتاق منفرد با دیوار شیشه ای، که به بنیاد ملی حفظ تاریخ اهدا گردید،اعتباریافت.

در سال ۱۹۶۷، فیلیپ جانسون به همراه John Burgee شرکتی را تاسیس کردند {که} جانسون را وارد مرحله جدیدی از کارش ساخت.

طراحی Burgee و جانسون برای ساختمان AT&T Corporate Headquarters (1984)، با نمای سنگی و سنتوری شکسته بالای {ساختمان}، گفتگوی معماری معاصر را تغییر داد همانطور که ۵۰ سال قبل سبک بین المل{ عمل کرد} استفاده نمایانش ازمصالحی که تنها روابط ساختاری و کاربردی را منعکس نمی کردند به عنوان مثال ادغام عناصر طراحی صرفا جهت ارزشهای زیبا شناختی خودشان، معرفی تضادها با اصول سبک بین الملل. AT&T یک نقطه عطف انتقادی را ترسیم کرد: آن اولین ساختار بنیادی ساخته شده بود که کاربرد سبکهای تاریخی را دوباره زنده کرد.

فیلیپ جانسون به حق مشهور شد به خاطر حمایت از ۲ جنبش معماری که شدیدا بر چشم انداز شهری در طول نیمه دوم قرن بیستم تاثیر گذاشتند: سبک بین الملل؛ و احیاء کاربرد سبکهای تاریخی مختلف در طراحی معماری معاصر. جانسون نقش تعیین کننده ای را در تعریف صورت نظری و شکل حقیقی ایجاد شده به وسیله معماری در قرن بیستم بازی کرد.

 

نمونه  کارهای این معمار:

 

نمازخانه کوچک روتکو ـ فیلیپ جنسون

1

خانه جانسون، خانه شیشه ای

2

کتابخانه عمومی بوستون

3

بانک آمریکا، هوستون، ۱۹۸۵

4

همچنین ببینید

عبدالعزیز فرمانفرماییان

عبدالعزیز فرمانفرماییان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *